Czym zajmują się agencje detektywistyczne?

Usługi detektywistyczne to gałąź naszej gospodarki, która bardzo powoli, ale systematycznie znajduje swoich odbiorców. Patrząc na mapę aktywności tej branży widać jak nieuchronnie kolejne biura pojawiają się najpierw w największych miastach kraju, a ostatnio przenikają już do tych całkiem średnich i mniejszych.

Agencja detektywistyczna, czym się zajmuje? 

Detektywi zatrudnieni w agencjach detektywistycznych zajmują się wieloma różnorodnymi wątkami, chociaż gdyby tak przeprowadzić sondę na ulicy na temat czym zajmuje się agencja detektywistyczna, w większości wypadków odpowiedź dotyczyłaby zdrad małżeńskich i gromadzenia materiałów je potwierdzających. Z pewnością gros zleceń wpływających do agencji właśnie tego dotyczy. Zleceniodawca czyli jedna strona małżeństwa próbuje dowiedzieć się lub tylko upewnić, że druga połówka dopuściła się zdrady małżeńskiej. W takich przypadkach detektyw zaczyna od podjęcia czynności polegających na obserwacji danej osoby. Na obserwacji oczywiście zadanie nie może się zakończyć. Zleceniodawca oczekuje stworzenia pełnej dokumentacji dowodowej, takiej, którą będzie można przedstawić w sądzie. Dlatego detektyw dokumentuje, nagrywa, fotografuje a na końcu tworzy pisemny raport ze wszystkich swoich czynności.

Cena za taką usługę jest różnorodna a jej pułap zależy w dużej mierze od lokalizacji agencji i całego procesu obserwacji. Średnio jest to kwota od 1000-1500 zł za jeden dzień obserwacji na obszarze całego kraju, jeżeli jest taka konieczność. Jako jeden dzień uznaje się zwykle dzień pracy, czyli 8 godzin obserwacji.

Trudne sprawy rozwodowe

Małżeńskie kryzysy to nie tylko problemy niewierności jednej ze stron. To skomplikowane, często zawiłe i długoterminowe strategie. Nie zawsze sprawa rozwodu opiera się na kilku zdjęciach i przypadkowych znajomościach. Agencja Detektywistyczna zajmuje się też tworzeniem skomplikowanych strategii, które mają zakończyć się rozwodem. Nie każdy przecież proces rozwodowy przebiega polubownie, czasem musi zakończyć się orzeczeniem o winie albo niesie ze sobą skomplikowane negocjacje majątkowe. Zleceniodawca oczekuje od agencji stworzenia koncepcji a przede wszystkim jej skutecznej realizacji nakierowanej na cel, jakim jest rozwód.

W tych trudnych przypadkach, gdzie często wiele osób musi zaangażować się w realizację projektu kwoty za usługę są negocjowane indywidualnie i zależne od skali trudności całej operacji.

Dłużnicy alimentacyjni

Agencja detektywistyczna zajmuje się też rozwiązywaniem spraw alimentacyjnych. Detektywi agencji wynajmowani są choćby do dyskretnego pobrania materiału genetycznego w celu potwierdzenia pokrewieństwa m.in. dla skutków alimentacyjnych. W tym obszarze zajmują się też ustalaniem miejsc pobytu dłużnika alimentacyjnego, jego miejsca zameldowania a także ustalaniem adresu do korespondencji, co w przypadku przesyłek sądowych ma ogromne znaczenie. Każda z tych usług jest zwykle odrębnie wyceniona i może kosztować:

pobranie materiału genetycznego – od 6 tys zł.

ustalanie miejsca pracy, zameldowania  – to ok. 1200 zł

ustalenie miejsca pobytu – od 2 tys zł.

Sprawy gospodarcze

Coraz częściej agencje detektywistyczne otrzymują zlecenia od podmiotów gospodarczych. Sprawdzają wiarygodność kontrahentów, pracowników a nawet banków. Detektywi wynajmowani są do spraw związanych z nieuczciwą konkurencją, sprzedażą poufnych informacji czy brakiem uczciwości w biznesie. Mogą również badać działania firm konkurencyjnych dla zleceniodawcy na rynku produktów czy usług. Tego typu sprawy są dość kosztowne i zawsze wymagają negocjacji cenowych ustalanych indywidualnie przede wszystkim za sprawą wąskich specjalistycznych obszarów oddziaływania.

Poszukiwania dłużników

Detektywi zajmują się także ustaleniami majątkowymi dłużników. Sprawdzają nieruchomości, udziały i akcje. Zwykle ta usługa zaczyna się od 700 zł. Ustalają też wierzytelności dłużnika niezbędne do przeprowadzenia skutecznej windykacji, ta usługa z kolei, z uwagi na stopień komplikacji wymaga negocjacji cenowych. Agencja detektywistyczna zajmuje się też ustalaniem innych, nieujawnionych nigdzie przychodów dłużników, a kosztuje to ok. 3 tys zł.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *