Najważniejsze informacje o kredycie hipotecznym

Po zakończeniu edukacji, ludzie zaczynają wchodzić w dorosłe życie. Wielu z nich decyduje się na założenie własnej rodziny. Mnóstwo ludzi w tym czasie myśli również o zakupie swojego własnego mieszkania. Aktualnie w Polsce bardzo dużo mieszkań jest budowanych, jest też bardzo wielu chętnych na sprzedaż mieszkania zarówno w budownictwie pierwotnym, jak i wtórnym.

Własne mieszkanie

Zakup mieszkania nie jest czymś łatwym. Wynika to z faktu, że ceny mieszkań są bardzo wysokie, w porównaniu do zarobków ludzi. Nieruchomości, takie jak mieszkania, to dla większości ludzi zakup na całe życie. Stąd też warto taki zakup bardzo dobrze przemyśleć.

Kredyt – sposób na własne mieszkanie

Zasadniczym problemem, który pojawia się w przypadku chęci zakupu swojego mieszkania, jest problem sfinansowania transakcji kupna. Mało kto, zwłaszcza w młodym wieku jest w stanie zakupić mieszkanie za gotówkę. Bardzo wiele osób decyduje się za zakup mieszkania na kredyt. kredyty hipoteczne są dawane przez banki. Dzisiaj bardzo dużo banków oferuje coraz to korzystniejsze oferty kredytowe. Wynika to z faktu, że zapotrzebowanie na kredyty jest dzisiaj spore.

Mimo faktu, że bank udzieli nam kredytu na mieszkanie, trzeba mieć świadomość, że i tak będziemy potrzebować pewną kwotę pieniędzy. Mowa tutaj o wkładzie własnym. Generalnie wkład własny wymagany przez bank, wynosi 20 % wartości nieruchomości. Nie jest to oczywiście reguła, mogą zdarzyć się oferty banków, które wymagają mniejszego procentu. Warto wiedzieć, że im większy wkład własny, tym oferta banku będzie korzystniejsza.

Jak duży kredyt można dostać?

Wysokość kredytu hipotecznego zależy od kilku czynników. Najważniejszymi czynnikami, decydującymi o możliwej wysokości kredytu są:

  • zdolność kredytowa kredytobiorcy
  • wartość kupowanej nieruchomości

Zdolność kredytowa klienta banku oceniana jest na podstawie jego sytuacji finansowej. Banki mają swoje kryteria oceny sytuacji finansowej ludzi. Żeby ocenić zdolność kredytową, bank bierze pod uwagę wiele czynników takich jak: wiek, rodzaj wykonywanej pracy, comiesięczne dochody, stan cywilny, liczbę dzieci, miejsce zamieszkania. Dla banku bardzo istotna jest także historia kredytowa klienta. Jeżeli w przeszłości, klient miał zaciągnięty kredyt i spłacił go bez problemu, to wtedy ma większe szanse na otrzymanie kredytu dzisiaj. Ponadto dla banków ważne są wszelkie rejestry dłużników. Oczywiście oczekiwany jest brak jakichkolwiek wpisów w tych rejestrach. Na podstawie powyższych czynników, bank określi, jaką maksymalnie kwotę kredytu może nam udzielić.

Gdy wiemy już, jak duży kredyt możemy otrzymać, warto rozejrzeć się za nieruchomościami, na które będzie nas stać. Jeżeli już znajdziemy mieszkanie, które nas interesuje albo już dawno mamy je upatrzone, to należy zawrzeć umowę przedwstępną ze sprzedającym. Po zawarciu takiej umowy należy rozpocząć starania o kredyt. Oczywiście dobrze jest wybierać oferty banków, które są najbardziej korzystne. Warto zrobić dobry research wszelkich dostępnych ofert, można poszukać promocji. Na etapie poszukiwań dobrego kredytu, jak i mieszkania można skorzystać z pomocy pośrednika w obrocie nieruchomościami.

Oprocentowanie kredytu, prowizja, ubezpieczenia

W czasie rozważań nad wyborem oferty kredytowej warto zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii. Trzeba wiedzieć, jakie jest oprocentowanie danego kredytu hipotecznego. Wiele banków oferuje oprocentowanie zmienne, które zależy od marży banku, jak i od stopy procentowej. Na stopę procentową bank nie ma wpływu, za to ma wpływ na marżę i jest ona stała. Każdy bank ustala własną marżę, warto wziąć to pod uwagę przy wyborze banku.

Prowizja jest udzielana przez bank w momencie udzielenie kredytu. Prowizja pobierana jest jeden raz od sumy kredytu. Wysokość prowizji zależy od banku. Są banki, które oferują prowizję 0%.

Wzięcie kredytu na mieszkanie wiąże się z koniecznością wykupu różnych ubezpieczeń. Ubezpieczenia te niestety zwiększają kwotę kredytu, którą musimy spłacić. Ubezpieczenia, które mogą płacą klienci banków to: ubezpieczenie pomostowe, ubezpieczenie niskiego wkładu, ubezpieczyć należy także samą nieruchomość. Dodatkowo można wykupić polisy NNW.

Podsumowanie

Zanim zdecydujemy się pójść do banku i poprosi o kredyt warto dobrze sprawę przemyśleć. Przede wszystkim warto zadać sobie pytanie, czy damy radę żyć z kredytem na mieszkanie? Kredyt taki to spore obciążenie dla comiesięcznego budżetu rodziny. Jeżeli jednak jesteśmy pewni, że ten kredyt chcemy, należy się udać do banku, wypełnić odpowiednie dokumenty, dostarczyć różne zaświadczenia i po kilku, czy kilkunastu dniach możemy otrzymać wymarzony kredyt.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *