Jak obniżyć rachunki za prąd? Praktyczne porady.

Ceny energii elektrycznej stale rosną. Nie jest to rzecz problem tak duży, by nadwyrężyć domowy budżet, niemniej jednak nie można go bagatelizować. Dlaczego? A to z powodu oszczędności, które można poczynić zmieniając swoje nawyki dotyczące wykorzystania energii elektrycznej. Co możesz więc zrobić, by zużywać mniej prądu? Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka praktycznych i sprawdzonych rad, których wprowadzenie w życie pomoże Ci znacznie obniżyć rachunki. Zapraszamy!

Wyłączaj z kontaktu sprzęty, których nie używasz

Wbrew pozorom jest to jedna z najważniejszych zasad oszczędzania energii elektrycznej, o których to tak dużo mówi się ostatnimi czasy. Zwykłe wyłączenie danego urządzenia, które wciąż pozostaje podłączone do gniazdka, nie jest wystarczające. Co prawda pobiera ono wówczas mniej energii, niemniej jednak wciąż są to spore jej ilości.

Używaj bardziej energooszczędnych sprzętów

Stare urządzenia są wyjątkowo żarłocznymi pochłaniaczami prądu. Oczywiście nie warto sprzedawać posiadanej pralki, lodówki, czy telewizora tylko i wyłącznie po to zużywał mniej energii elektrycznej. Kiedy jednak nadarzy się ku temu okazja – na przykład któryś ze sprzętów się popsuje – wówczas warto postawić na nowe urządzenie zużywające mniejsze ilości prądu.

Zmień dostawcę prądu lub podejmij negocjacje

Pamiętaj, że nie musisz korzystać z usług tego samego dostawcy prądu przez kilka pokoleń. Obecnie na rynku istnieje kilka firm, które udostępniają swoje usługi w atrakcyjnych cenach. Pamiętaj jednak, by nie dać się nabrać. Niektóre oferty co prawda obiecują niską stawkę za 1 kWh, niemniej jednak koszty przesyłu mogą okazać się bardzo duże. W takiej sytuacji, ostatecznie będziesz płacił wyższe rachunki.

Używaj żarówek energooszczędnych

Żarówki to urządzenia, których używamy w ciągu dnia najdłużej. Zależy to co prawda od pory roku oraz trybu naszego życia, niemniej jednak z reguły pracują one kilka godzin dziennie – i to nie w jedynym pomieszczeniu. Żarówki energooszczędne co prawda kosztują więcej niż zwykłe, lecz pozwalają na spore oszczędności. Pamiętaj jednak, iż najwięcej prądu ‘zjadają’ one przy włączaniu. Jeśli więc wyposażyłeś się w żarówki energooszczędne, nie baw się włącznikami światła…

Ograniczaj użycie czajnika elektrycznego

Czajniki elektryczne to prawdziwi pożeracze energii. Jeżeli lubisz herbatę, kawę lub inne ciepłe napoje, gotowanie wody za pomocą prądu może kosztować Cię nawet kilkanaście złotych miesięcznie. Poza tym, wbrew pozorom warto postawić na czajnik elektryczny o więcej mocy. Praktyka pokazuje, iż urządzenia o takich parametrach gotują wodę szybciej, co zmniejsza zużycie prądu.

Używaj lamki zamiast żyrandolu

Oświetlenie sufitowe nie jest nam potrzebne przez cały wieczór. Bardzo często można obyć się bez włączania żyrandolu, pomagając sobie jedynie małą lampką. Nocne czytanie książki, kolacja, czy relaks przed telewizorem – zrezygnowanie z górnego światła wcale nie przeszkadza w tych rutynowych czynnościach, a może pozwolić Ci na dodatkowe oszczędności.

Wykorzystuj światło dzienne

Skoro już jesteśmy w temacie oświetlenia, przyjrzyjmy się darmowemu źródłu światła, które towarzyszy nam przez większą część dnia. Dlaczego nie miałbyś wykorzystywać energii słonecznej w większej mierze? Nie zasłaniaj okien i nie zastawiaj ich wszystkim, co tylko masz w domu. Pozwól słońcu rozświetlić Twoje mieszkanie, a z pewnością będziesz zużywał mniej prądu.

Skorzystaj z taryfy nocnej i weekendowej

Taryfa obejmująca dany fragment dnia to okres, w którym energia elektryczna jest tańsza. Jeśli prowadzisz bardziej nocny tryb życia, taryfa nocna może okazać się rozwiązaniem w sam raz dla Ciebie. Dodatkowo, zazwyczaj występuje ona w parze z taryfą weekendową, co oznacza, iż energia elektryczna kosztuje mniej także przez całą sobotę oraz niedzielę. Większość urządzeń zużywających duże ilości prądu, takie jak pralka lub lodówka, możesz używać w innych porach niż jak to robiłeś dotychczas. Taryfa nocna trwa od godziny 13 do 15 oraz od 22 do 6 rano. Dokładne dane mogą różnić się w zależności od regionu lub dostawcy, co nie zmienia jednak faktu, iż całe przedsięwzięcie jest opłacalne i wart zainteresowania.

Czy interesujesz się skutecznymi metodami na oszczędzanie? Jeśli tak, trafiłeś w odpowiednie miejsce! Mamy nadzieję, że rady zawarte w tym artykule pomogą Ci zacząć wydawać mniej na rachunki za energię elektryczną. Pamiętaj, że najważniejszy krok ku zmianom, to wypracowanie dobrych nawyków. Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *