Dobry doradca kredytowy – jak go wybrać?

Jeśli planujesz zaciągnąć wielotysięczny kredyt, z pewnością musisz dobrze przemyśleć wszystkie związane z nim kwestie. Niestety, prawdopodobnie nie jesteś ekspertem od finansów, co powoduje, iż sam z pewnością nie podejmiesz najlepszej z możliwych decyzji. Kto mógłby Ci pomóc? W takiej sytuacji najlepiej jest skorzystać ze wsparcia doradcy kredytowego. Oczywiście nie jest to Twoim obowiązkiem, lecz współpraca ze specjalistą z pewnością pomoże Ci wybrać najatrakcyjniejszą ze wszystkich możliwych ofert. Jak zatem wybrać odpowiedniego doradcę kredytowego? Zapraszamy do lektury!

Kim jest doradca kredytowy?

Doradca kredytowy to specjalista, który pomaga swoim klientom w podejmowaniu różnych decyzji finansowych. Jak wskazuje na to sama nazwa tego zawodu, pomoc ta dotyczy głównie zaciągnięcia kredytu, jego późniejszej spłaty oraz organizowania swoich domowych finansów.

Dużo mówi się o tym, iż część doradców kredytowych tak naprawdę nie pomaga swoim klientom, lecz kieruje ich w stronę konkretnych usług finansowych, by zarobić z tego prowizję. Sytuacje takie być może nie zdarzają się zbyt często, niemniej jednak warto mieć je na uwadze. Aby uniknąć potencjalnych problemów, warto skorzystać z pomocy niezależnego radcy kredytowego.

Sprawdź, kogo polecają Twoi znajomi

Jeśli ktoś, kogo dobrze znasz, poleca Ci jakiś produkt, najprawdopodobniej jest to propozycja godna zaufania. Sprawa prezentuje się tak samo w przypadku poszukiwania doradcy kredytowego. Zapytaj znajomych, którzy zaciągnęli ostatnimi czasy kredyt o to, czy korzystali z pomocy finansowego specjalisty. Być może drogą rekomendacji znajdziesz radcę, który i Tobie pomoże zminimalizować koszty całego przedsięwzięcia. Co ciekawe, dzięki doborze odpowiedniego banku oraz negocjacji warunków, w skali całego okresu spłaty możesz oszczędzić kwoty rzędu 30% wartości kredytu. Skorzystanie z pomocy doradcy naprawdę się opłaca!

Poszukaj profesjonalisty

Nie poświęcaj czasu ani pieniędzy na rozmowy z ‘doradcami’, których jedynym atutem jest kwitek z uniwersytetu. Poszukaj profesjonalisty, który jest na bieżąco z aktualnymi przepisami i ofertami banków, a także cieszy się świetnymi opiniami wśród swoich klientów.

Aby znaleźć doradcę na takim poziomie, zwracaj uwagę na posiadane przez niego specjalizacje. Jeśli jest on wyuczony w danej dziedzinie – na przykład w kredytach hipotecznych – jest to dobry znak. Ponadto, z doświadczenia wynika, że dobrze jest współpracować ze specjalistami, którzy doradztwem finansowym zajmują się w pełnym wymiarze godzin. Jeśli dla danego człowieka jest to jedynie praca dodatkowa, prawdopodobnie nie będziesz mógł liczyć na pełne zaangażowanie.

Porozmawiaj z doradcą

Nie bój się wchodzić w interakcję z kandydatem na Twojego doradcę finansowego. Zadawaj mu pytania i obserwuj jak na nie reaguje. Możesz zasięgnąć języka na temat posiadanego przez niego doświadczenia. Oczywiście wiek doradcy nie ma w tej kwestii dużego znaczenia. Młody specjalista może mieć braki w doświadczeniu, a starszy może podchodzić do swojego zajęcia rutynowo. Nie oceniaj książki po okładce. Gromadź informacje, analizuj je i podejmuj logiczne decyzje.

Nie bój się testować doradcy

Aby upewnić się, że dany doradca jest godny Twojej uwagi, przeprowadź kilka chytrych wybiegów. Załóżmy się na przykład, że wiesz co nieco o finansach. Nie kładź od razu wszystkich kart na stół. Udawaj, że jesteś laikiem i obserwuj, czy doradca wykorzystuje Twoją ‘niewiedzę’, by na Tobie zarobić.

Zadawaj specjaliście trudne pytania i oczekuj prostych odpowiedzi. To także świetny sposób na znalezienie doradcy, który będzie w stanie zaoferować Ci praktyczną pomoc. Nie bój się pytać o zawiłe kwestie. Sprawdzaj wiedzę kandydata na Twojego doradcę i konfrontuj swoje odczucia z oczekiwaniami.

Daj coś od siebie

Nie mówimy tu oczywiście o zapłacie za usługi doradcy – na to przyjdzie czas. Chodzi raczej o wartościowe informacje, które Ty możesz mu przekazać. Każdy dobry doradca, aby mógł udzielić praktycznej pomocy, musi solidnie zapoznać się z sytuacją finansową klienta oraz jego wymaganiami. Nie bój się mówić o sobie. Pozwól doradcy uzyskać pełen obraz Twojego położenia. Ułatwi to Waszą współpracę, a przede wszystkim umożliwi mu znalezienie produktu finansowego najlepiej dostosowanego do Twoich potrzeb.

Czy i Ty zastanawiasz się nad zaciągnięciem kredytu? Jeśli tak, z pewnością czeka Cię wiele długich wieczorów spędzonych nad kartką i kalkulatorem. Podejmowanie decyzji związanych z kredytem możesz sobie jednak znacznie ułatwić. Skorzystaj z pomocy doradcy i podejmuj najlepsze decyzje finansowe!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *