Buduj sobie dobrą opinię w BIK, czyli jak dostać kredyt szybko i bez przeszkód

W skali kraju prawie 2,5 miliona Polaków opóźnia się ze spłatą kredytów. Niestety, nietrzymanie się terminów spłaty należności nie uchodzi nikomu na sucho. Wszystkie informacje na ten temat przechowywane są w rejestrach BIK, czyli Biura Informacji Kredytowej. Każdy medal ma jednak dwie strony, w związku z czym annałów tej instytucji można użyć także do budowania dobrej historii kredytowej. Jak to zrobić? Czy i Ty możesz wypracować sobie dobrą opinię w BIK? Serdecznie zapraszamy!

Co to jest BIK?

Jak zaznaczono we wstępie, BIK to Biuro Informacji Kredytowej. Instytucja ta działa w Polsce dopiero od 1997 roku. Została ona założona z inicjatywy Związku Banków Polskich oraz dwudziestu jeden największych banków. Celem istnienia Biura Informacji Kredytowej jest gromadzenie, katalogowanie oraz publikowanie (oczywiście uprawionym do tego instytucjom) informacji dotyczących kredytobiorców. Pozwala to bankom oraz firmom pożyczkowym na ocenę możliwości oraz wiarygodności swoich klientów.

Jak działa BIK?

Pamiętaj, że BIK przechowuje Twoją każdą wpadkę. Jeśli na przykład miałeś kiedyś kartę kredytową i spóźniłeś się z oddaniem banku należności za używanie karty, potknięcie takie zostanie zapisane w rejestrach nadwyrężając rzecz jasna Twoją neutralną dotychczas historię kredytową. Na szczęście wszystkie wydarzenia tego typu znikają z ‘pamięci’ BIK po upłynięciu 5 lat, lecz nie od momentu przewinienia, a od dnia spłaty zobowiązania. O ile w przypadku kart kredytowych nie stanowi to większej różnicy, przy spłacie długoterminowego kredytu sprawa prezentuje się dużo gorzej. Jeśli więc opóźniłeś się ze spłatą jednej z pierwszych rat trzydziestoletniego zobowiązania finansowego, negatywny ślad w rejestrze BIK zniknie dopiero za około 35 lat.

Jak budować dobrą historię kredytową w BIK?

Załóżmy, że masz 28 lat i chcesz wziąć kredyt hipoteczny. Bank zwraca się wówczas do BIK celem sprawdzenia Twojej opinii. Okazuje się jednak, że nigdy nie wziąłeś na siebie żadnego zobowiązania finansowego. Oznacza to, że Twoja historia kredytowa nie jest ani dobra, ani zła – jest po prostu neutralna. Jak to zmienić?

Warto zacząć myśleć o budowaniu dobrej opinii w BIK dużo wcześniej. Zacznij delikatnie – od zakupu karty kredytowej. Jakby nie patrzeć, jest to zobowiązanie finansowe. Nie musisz się obawiać – karta kredytowa nie gryzie. Co więcej, używając ją z głową, można nawet na niej zarobić. Regularnie spłacając zadłużenie karty budujesz sobie bardzo dobrą historię kredytową, co z pewnością będzie stanowiło ogromny plus w oczach instytucji finansowych. Co więcej, możesz ustalić lub zwiększyć istniejący debet na posiadanym koncie bankowym. To także spowoduje umieszczenie Was na liście pozytywnych kandydatów na kredytobiorcę.

Poza tym warto wziąć kilka drobnych pożyczek lub zakupić kilka przedmiotów na raty. Szczególnie drugie z wymienionych rozwiązań może okazać się opłacalne, jako że wiele sklepów oferuje na swoje produkty tak zwane „raty 0%”. Potrzebujesz nowego telewizora, aparatu fotograficznego lub odkurzacza? Dlaczego nie miałbyś zakupić tych sprzętów w systemie ratalnym? Nie stracisz w ten sposób nic lub niewiele, budując jednocześnie świetną opinię w oczach banku.

Dlaczego warto mieć dobrą historię w BIK?

Możesz w tym miejscu stwierdzić: ‘No dobrze, czy jednak nie wystarczy mi neutralna historia? Przecież skoro nigdy niczym nie zawiniłem, bank powinien udzielić mi kredytu.’ Racja, prawdopodobnie udzieli. Pamiętaj jednak, że posiadając dobrą opinię w BIK, jego spłata będzie dla Ciebie znacznie łatwiejsza. Może oznaczać to dla Ciebie:

  • niższą marżę kredytową,
  • niższe prowizje,
  • wyższa kwota kredytu,
  • możliwość rozłożenia rat na dłuższy okres.

Różnica realnej wysokości kwoty do spłaty między człowiekiem z dobrą historią, a tym z neutralną może wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Bez wątpienia warto dbać o pozytywną opinię w BIK.

Aby było jasne, absolutnie nie zachęcamy do zaciągania pożyczek, kupowania sprzętów na raty, a tym bardziej decydowania się na kredyt hipoteczny. Jeśli jednak uznajesz, iż musisz podjąć się tak poważnego zobowiązania finansowego, zastosuj się do porad zawartych w niniejszym artykule. Budowanie pozytywnej historii w BIK może okazać się żmudne i czasochłonne, niemniej jednak zdecydowanie się opłaca. Poza tym zapraszamy Cię do lektury pozostałych artykułów z dziedziny finansów dostępnych na naszym blogu. Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *